Timeboxing – Hogyan segítsünk átlépni az ellenállás falán?
Miért lehet kulcsfontosságú az ellenállás kezelése a viselkedésváltozásban?
Az ellenállás egy teljesen természetes emberi reakció, amelyet mind a betegek, mind a szakemberek saját maguk is megtapasztalnak.
Az első lépés megtétele sokszor nagyobb akadály, mint maga a feladat elvégzése. Új sorozatunkban olyan technikákat mutatunk be, amelyek segítenek átlendülni ezen a kezdeti nehézségen.
Az ellenállás tompítását támogató eszközök: Timeboxing technika
A Timeboxing lényege, hogy előre kijelölünk egy időkeretet (pl. 20 percet), és csak ennyi ideig foglalkozunk a feladattal, függetlenül attól, hogy sikerül-e azt teljesen befejezni.
A cél nem maga a teljesítés, hanem az indulás megkönnyítése, a folyamatba kerülés.
Képzeljünk el egy edzést, ahol nem az számít, hány kilométert futunk, hanem hogy 20 percig mozgásban vagyunk.
A siker abban rejlik, hogy legyőztük az indulás nehézségét.
Timeboxing technika alkalmazása a betegedukációban
Az ellenállás gyakori a viselkedésváltozási célok – például életmódváltás vagy rendszeres önellenőrzés – esetén.
A „csak 20 perc figyelem” vagy „csak egy mért érték naponta” megközelítéssel a betegek könnyebben leküzdhetik a halogatást.
Így az első sikerélmények után pozitív viselkedéslánc indulhat el, amely hozzájárul a hosszú távú egészségmagatartás kialakításához.
Miért érdemes saját munkánkban is kipróbálni a Timeboxingot?
A Timeboxing technika nemcsak a betegeknél, hanem az egészségügyi szakemberek saját munkaszervezésében is hasznos lehet.
Egyetlen 20 perces szakasz is elegendő lehet ahhoz, hogy átlendüljünk az indulási nehézségeken, lendületet vegyünk, és javítsuk a feladatvégzés hatékonyságát.
FONTOS! A viselkedésváltozási technikák alkalmazása során fontos az egyéni igények figyelembevétele.
A Timeboxing egyszerűsége és rugalmassága miatt különösen alkalmas a kezdeti ellenállás csökkentésére, legyen szó egészségfejlesztésről vagy szakmai célkitűzések eléréséről.