A mentális egészségünk megőrzése életet menthet

Ma, a Mentális Egészség Világnapján, különösen fontos beszélnünk az öngyilkosság megelőzéséről, mivel az öngyilkossági esetek több mint 90%-ában jelen vannak mentális betegségek. A Mindset Pszichológiával együttműködve szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy közösen tehetünk az öngyilkosságok megelőzéséért. Az öngyilkosság évente világszerte több mint 700 000 ember életét követeli. Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2022-ben 1374 ember vetett véget életének. Bár az öngyilkosságok száma csökkenő tendenciát mutat az 1990-es évekhez képest, még mindig komoly problémát jelent, különösen a férfiak körében, akik körülbelül háromszor nagyobb arányban kísérelnek meg öngyilkosságot, mint a nők.

Mi állhat a depresszió és öngyilkossági gondolatok hátterében?

Sokunk számára nehezen elképzelhető, átélhető, és akár félelmetes is lehet a gondolat, hogy van, akinek eszébe jut véget vetni a saját életének. Az öngyilkosságok megelőzésében nagyon fontos szerepet játszik azonban az, hogy empatikusan és megértően tudjunk egymás felé fordulni. A krízishelyzetben levő személyek gyakran érezhetik magukat magányosnak, mert úgy gondolják, vagy azt tapasztalják, hogy a környezetük nem érti vagy értené meg, min mennek keresztül és hogy jutottak idáig. Sajnos azonban a környezet általi meg nem értettség és az ebből adódó elszigeteltség nagyban hozzájárulhat a negatív érzések és a reménytelenség felerősödéséhez.

Fontos kiemelni, hogy a depresszió, valamint az öngyilkossági gondolatok semmilyen formában nem utalnak gyengeségre, gyávaságra, nem jelentik azt, hogy a személy kudarcot vallott, illetve a hátterében nem önzőség áll!

A depresszió egy nagyon is valóságos érzelmi állapot, aminek kialakulásában számos tényező játszhat szerepet. A depresszió egy természetes érzelmi reakció lehet többek között hosszú időn át fennálló nehéz körülményekre, tehetetlenség vagy kontrollvesztettség érzésre teljesíthetetlenül magas elvárásokra, vagy traumatikus élményekre.

A depresszióban illetve öngyilkossági gondolatokban szenvedő ember nagy eséllyel hosszú idő óta küzd kínzó fájdalommal, ürességgel, végtelen kimerültséggel és reményvesztettséggel, amiből az adott pillanatban nagyon nehezen lát kiutat.

 

Az 5 legfontosabb figyelmeztető jel, amelyeket nem hagyhatunk figyelmen kívül

Az öngyilkosságot megelőzhetjük, ha odafigyelünk a környezetünkben lévő emberek viselkedésére és kommunikációjára. Az alábbi öt jel arra utalhat, hogy valaki öngyilkossági gondolatokkal küzd:

  1. „End of life language” (Élet végére utaló nyelvezet): Ha valaki gyakran emleget öngyilkosságra utaló megjegyzéseket akár vicces formában is, érdemes odafigyelni. Ilyenek lehetnek: „Á, tuti jobb lenne nektek, nélkülem!” vagy „Nekem már úgyis mindegy, inkább csak legyen vége!”
  2. Orvosi látogatás indok nélkül: Amikor valaki különösebb fizikai tünetek nélkül keres fel orvost, és burkoltan öngyilkossági gondolatokra utal, ez is figyelmeztető jel lehet.
  3. Elszigetelődés: A személy fokozatosan kimarad a társasági eseményekből, nem keresi a kapcsolatait, egyre inkább eltávolodik mindenkitől.
  4. Konkrét üzenet vagy búcsúlevél: Ha valaki egyértelműen búcsúzkodik, vagy konkrét üzenetet hagy hátra, például egy búcsúlevelet, az komoly figyelmeztető jel lehet.
  5. Kilátástalanság érzése: Ha valakiről tudod, hogy mentális betegséggel küzd, például depresszióval, és a jövő kilátástalanságát említi, ez súlyos rizikófaktora lehet az öngyilkosságnak.

 

Mit tegyek, ha észlelem ezeket a jeleket valakin?

Ha megfordult a fejedben, hogy valaki a környezetedben öngyilkossági gondolatokkal küzdhet, fontos tudnod, hogy a te figyelmed és törődésed hatalmas segítséget jelenthet. Ugyan félelmetes lehet szembenézni ezzel a helyzettel, a legjobb amit első lépésként tehetsz, hogy őszintén, ítélkezés nélkül beszélsz vele. Nyugodtan kérdezd meg, hogyan érzi magát, és hallgasd meg türelmesen. Sokszor már az is nagy megkönnyebbülést jelenthet, ha valaki biztonságos térben beszélhet az érzéseiről. Ne félj rákérdezni, hogy gondolt-e az öngyilkosságra – ezzel nem erősíted meg a gondolatait, de segíthetsz felismerni a valódi veszélyt. Biztosítsd róla, hogy nincs egyedül, számíthat rád, és van kiút a jelenlegi érzéseiből.

A beszélgetés során semmiképp ne ess kétségbe, döbbenj meg, ítélkezz, vagy minősítsd azt, ahogy a személy jelenleg érzi magát. Ne vitatkozz vele, ne próbáld meggyőzni, hogy nincs igaza, vagy mondd, hogy vannak olyan emberek, akiknek rosszabb a sorsuk mint neki. A nehéz érzésekből nagyon nehéz valakit racionalitással kiemelni.

  1. Légy figyelmes: Tudd, hogy a támogatásod és jelenléted életmentő lehet. Az, hogy valaki figyelmet kap, már önmagában is hatalmas segítség lehet a nehéz helyzetekben. Ne hagyd magára a problémáival!
  2. Beszélj vele: Kérdezd meg, hogyan érzi magát. A nyílt és őszinte beszélgetés nagyon fontos. Hagyd, hogy kifejezze érzéseit, és ne próbálj ítélkezni vagy azonnali megoldásokat kínálni. Elég, ha hallgatod és megérted a problémáit.
  3. Légy támogató és jelenlévő: A fizikai jelenlét, egy egyszerű ölelés, érintés vagy kedves gesztusok is sokat jelenthetnek. Mutasd meg, hogy itt vagy, és nem hagyod magára. A legkisebb gesztus is képes jelentős változást hozni egy krízishelyzetben lévő ember számára.
  4. Ne hagyd figyelmen kívül a súlyos jeleket: Ha a beszélgetés során olyan információkat oszt meg, amelyek önsértésre, öngyilkossági szándékra utalnak, azonnal vedd komolyan a helyzetet. Ne gondold, hogy „csak mondja” vagy „figyelemfelkeltésre használja” a beszédet – minden ilyen kijelentést komolyan kell venni.
  5. Irányítsd szakemberhez: Javasolj neki pszichológus látogatást, vagy bátorítsd arra, hogy hívja fel a segélyvonalat (116-123), ahol azonnali, professzionális segítséget kaphat. Ha úgy érzed, az állapota sürgős beavatkozást igényel, ne habozz, hívj neki egy mentőt a 112-es telefonszámon, és maradj vele amíg a mentő megérkezik.
  6. Kísérd el segítséghez: Ha úgy tűnik, hogy az érintett nem tudja, hova fordulhat segítségért, vagy vonakodik attól, hogy lépéseket tegyen, kísérd el egy szakemberhez vagy segíts neki időpontot foglalni. A folyamat gyakran ijesztő lehet számára, és a te támogatásod megkönnyítheti ezt a lépést.

 

A beszélgetést követően fontos, hogy keressetek neki együtt segítséget. Magyarországon számos ilyen esetre létrejött segélyvonal elérhető, köztük az Öngyilkosság Megelőzési Szervezet segélyvonala (116-123), mely 0-24 órában díjmentesen felhívható. Ha úgy érzed, a személy akut veszélyben van, hívj neki egy mentőt a 112-es telefonszámon, és maradj vele amíg a mentő megérkezik.

 

Kik vannak a legnagyobb veszélyben?

Vannak olyan tényezők, köztük személyes és környezeti hatások is, amik növelhetik az öngyilkossági hajlam kockázatát. Ha egy személyre igaz egy vagy több az alábbi körülményekből, elképzelhető, hogy fokozott figyelmet igényel:

  • Családi öngyilkossági előzmények: Ha a közvetlen családban előfordult öngyilkosság, az egyén fokozottan veszélyeztetett lehet. A genetikai hajlam és a családi környezet hatásai összefonódhatnak, és növelhetik a kockázatot.
  • Korábbi öngyilkossági kísérletek
  • Jelenlegi vagy korábbi mentális betegségek, mint a depresszió vagy szorongás
  • Szerhasználati problémák
  • Társadalmi elszigeteltség, magány
  • Jelentős élethelyzeti krízisek, traumák, akut stresszhatások
  • Férfi nem, idős kor

 

Mit tegyek, ha magamra ismertem?

Eddig nagyrészt arról beszéltünk, mitévők lehetünk, ha valaki a környezetünkben krízishelyzetben van. A megelőzésnek azonban nagyon fontos tényezője az is, hogy mennyire tudunk odafigyelni saját magunkra. Azt gondolhatjuk, hogy mindig egyértelmű, éppen jól vagyunk vagy nem, de sajnos az ember nem minden helyzetben tudja megfelelően felismerni, ha nehezebb időszakon megy keresztül. Ha találtál a fenti listán olyan állítást, ami igaz rád, fokozottan fontos, hogy odafigyelj a mentális egészségedre. Ehhez segítségül találsz egy rövid kérdőívet, aminek a kitöltése csak pár percet vesz igénybe, és képet kaphatsz arról, hogy is érzed magad mostanában.

 

Most hogyan tovább?

Ha a kérdőív alapján úgy tűnik, hogy az érzelmi állapotod komolyabb figyelmet igényel, vagy egyéb okból jelenleg olyan élethelyzetben vagy, amivel egyre jobban nehezedre esik megküzdeni, ne várj tovább a segítségkéréssel. Fontos tudnod, hogy nem kell egyedül megküzdened ezzel a teherrel.  A Mindset Pszichológia széleskörű szakmai csapattal rendelkezik, így biztosan találsz köztünk szimpatikus szakembert, akivel elfogadó, empatikus és bizalmas légkörben tudod megbeszélni elakadásaidat. Az alábbi linken most azonnal lehetőséged van időpontot foglalni egy beszélgetésre.

 

 

Ez a cikk a Mindset Pszichológia közreműködésével készült el. 

 

Források

Nyitott pozícióink

 

Ő ITT APOLLO.

 

TEHERMENTESÍTÉSE ÉRDEKÉBEN KERESSÜK ÚJ KOLLÉGÁNKAT.

 

AMENNYIBEN SZÍVESEN DOLGOZNÁL CSALÁDIAS, FIATALOS KÖRNYEZETBEN, VALAMINT ÖRÖMMEL LENNÉL CSAPATUNK ÚJ TAGJA, AKI TÁMOGATJA MINDENNAPI MŰKÖDÉSÜNKET, AKKOR A LENTI E-MAIL CÍMEN VÁRJUK JELENTKEZÉSED!

 

 

READ MORE

A hónap témája: A barátság szerepe a betegtámogatásban

Májusban, a családnak szentelt hónapban kitértünk arra, hogy a betegtámogatásban milyen szerepeket tölthet be a család. Mivel július 30-án a Barátság világnapját ünnepeltük, így e havi cikkünkben a barátok szerepéről, a barátság fontosságára térünk rá. Különböző szempontokat figyelembe véve vizsgáljuk, milyen előnyei lehetnek a barátságnak súlyos és/vagy tartós betegségek elfogadásában, esetleges leküzdésében.

A családdal ellentétben a barátság az első olyan kapcsolat az életünkben, melyet magunk, szabad akaratból választunk. Egy jó barát amellett, hogy elfogad minket olyannak, amilyenek vagyunk, nem akar minket megváltoztatni, de ugyanakkor lehet kritikus is velünk szemben, hiszen ő ismer, szeret és jót akar nekünk. A közös tulajdonságaink mellett a másik rámutathat hiányosságainkra, erősségeinkre, hibáinkra és támogathat minket céljaink elérésében. Ez egy betegséggel küzdő ember helyzetére is ráhúzható: ha van mellettünk egy olyan támogató közeg, akik egy krízisben (ami ebben az esetben a betegségünket jelenti) fizikai és lelki támogatást tudnak nyújtani, az védőfaktort jelenthet számunkra abban, hogy a nehézségeinkkel szembenézzünk és a betegségünkkel a továbbiakban együtt tudjunk élni.

 

Elégedettség érzése

A barátaink azok az emberek, akik „kiválasztásuktól” kezdődően velünk vannak és akikre számíthatunk. Jobb esetben az érdeklődési körünk, értékeink, elképzeléseink velük együtt egyeznek. Ezek a hasonlóságok eredményezhetik azt, hogy sok szempontból kötődünk a másikhoz. Minél erősebbnek érzünk egy emberi kötődést, annál elégedettebbek vagyunk az életünkkel. Ez az elégedettség érzés egy súlyos betegséggel élőnek komplikált lehet, viszont a baráti kötelék mélysége és erőssége összefügghet azzal, mennyivel könnyebben vészeljük át a betegségünkből fakadt nehézségeket.

Talán közhelyesnek tűnhet, de igaz, hogy a barátaink boldogabbá és pozitívabb emberekké tehetnek minket és javíthatják az életminőségünket. Éppen ezért fontos: ápoljuk ezeket a fontos kötelékeket azért, hogy fejlődhessünk és életminőségünket a súlyos betegség mellet is megtartsuk.

 

A másikra való számíthatóság

Minden fajta bizalmi kapcsolat alapja, hogy számíthatunk a másikra a bajban: felnőttkorunkban ezt a fajta kapcsolatot elsősorban a barátainkban keressük, hiszen az érzelmi közelség és a viszonzás az, ami fontos alappillére a mély barátságoknak.

A másikra való számíthatóság egy betegséggel küzdő ember életében nagyon fontos szempont, hiszen megkülönböztetünk egyrészt fizikai, mely a bevásárlás besegítésén túl a gyakori látogatást is jelenti, másrészt lelki és pszichés támogatást. Egy súlyos betegség szorongást, félelmet és depressziót okozhat. Egy támogató személy jelenléte, aki meghallgat, vigasztal és érzelmileg támogatja az érintettet a betegségében, átsegítheti őt az esetlegesen felmerülő problémákban.

Ahogy nekünk is vannak jobb és rosszabb napjaink, úgy a barátaink lelkiállapota is változó. Ha azt érezzük, hogy támogatnak és mellénk állnak, akkor az minket is közelebb vihet egy szeretetkapcsolathoz és a barátaink közti közös fejlődéshez. Mint minden kapcsolatban, úgy a barátaink és köztünk is az a kötőerő, ha a másik érzi, hogy figyelünk rá, törődünk vele és számíthatunk rá, ha egy betegség leküzdéséről, ha annak elfogadásáról van szó.

 

Források:

https://mindsetpszichologia.hu/csalad-amelyet-mi-valasztunk-a-baratsag-lelektana

https://pszichologuskereso.hu/pszichologia-blog/bar%C3%A1ts%C3%A1g

https://mipszi.hu/cikk/160415-baratok

https://wmn.hu/wmn-life/62193-a-felnott-baratsagok-titka-minel-kevesebb-az-elvaras-annal-jobban-mukodik

Digitális projekt menedzsment

Korábban már beszámoltunk a DayMed heti értekezleteiről. Most pedig azzal szeretnénk folytatni, hogy hogyan kezeljük projektjeink lebonyolítását.

A projektjeink megvalósítását – könyvajánló következikRoland Garies „Projekt? Örömmel!” című könyvében bemutatott projektcsapat elv szerint bonyolítjuk le. A módszer lényege, hogy a projektek végrehajtása során mindenki saját szakterületén belül dolgozik, ugyanakkor rendszeres kommunikáció és együttműködés révén a teljes csapat közösen halad előre.

Menedzsment folyamatainkat már régóta digitális feladatkezelő rendszerekkel támogatjuk, de ezek a rendszerek a Covid alatt jelentősen fejlődtek. A júliusi hónapban sikerült ezeket a fejlesztéseket rendszerszinten integrálni a napi munkafolyamatainkba.

Az ilyen eszközök számos előnyt kínálnak:

Ezek az eszközök hozzájárulnak ahhoz, hogy projektjeinket hatékonyan és örömmel valósítsuk meg, miközben biztosítják a szükséges rugalmasságot és szervezettséget.

Tudásfelmérésen Alapuló Interaktív Beszélgetés (TAIB) és a hasonlatok

A múlt hónapban bemutattuk Rozit, aki metaforikus szimbólumként testesíti meg a belső ellenállásunkat. Rozi példája jól szemlélteti, hogy hogyan segíthetnek a hasonlatok és metaforák az egészséggel kapcsolatos tudás megfogalmazásában és megértésében.

A hasonlatok használatával az absztrakt fogalmak kézzelfoghatóbbá válnak, megkönnyítve ezzel az önismeretet és a belső folyamatok megértését. Ezt a módszert nem csak Rozin keresztül alkalmazzuk, hanem a legújabb TAIB (Tudásfelmérésen Alapuló Interaktív Beszélgetés) fejlesztésünknél is.

 

A TAIB egy egyedi, saját fejlesztésű betegedukációs eszköz, amely a betegek meglévő tudására támaszkodva, személyre szabottan adja át a betegmenedzsmenttel és életmóddal kapcsolatos tudásanyagot. Az új fejlesztés során, a válaszlehetőségekhez rövid hasonlatokat is társítottunk, amelyek segítenek a komplex fogalmak megértésében. A módszer interaktív formában, kérdések és válaszlehetőségek segítségével segíti a tanulási folyamatot, ezzel is erősítve a betegek együttműködését és tudását.

Példa:

Ismerd meg Rozit – Példa a metaforikus szimbólum terápiára

Cégünkkel folyamatosan keressük azokat a módszereket, amelyekkel támogatni tudjuk a viselkedésváltozást. Hisszük, hogy az oktatáson túl szükség van azokra a módszerekre, amelyekkel a tudás lehetősége valódi tudássá válik. Így találtunk a metaforikus szimbólum terápiára. A metaforikus szimbólum terápia egy olyan megközelítés, amely segít a belső ellenállás kezelésében. Rozi története révén könnyebben megérthetjük és azonosíthatjuk azokat a belső hangokat és viselkedéseket, amelyek hátráltatnak minket a céljaink elérésében.










Bemutatkozik a DayMed csapata: Mariann

Mariann immár 9 éve dolgozik a DayMed Kft.-nél, és karrierje során több pozícióban is kipróbálta magát. Pályafutása alatt volt call center vezető és farmakovigilancia felelős is, jelenleg program menedzserként tevékenykedik. A DayMed Kft.-nél ismerkedett meg a betegtámogató programokkal, illetve azzal a ténnyel, hogy mennyi veszélyt rejt, ha egy beteg nem megbízható forrásból jut hozzá információhoz a betegségével kapcsolatban. Kollegáival közösen elsődleges célja, hogy a programokban részt vevő betegek hasznos információkhoz jussanak, növekedjen az adherenciájuk, és bizalommal forduljanak kezelőorvosukhoz kérdéseikkel.

Ezúttal egy rövid interjút készítettünk Mariannal a visszatéréséről:

Kérdés: Milyen az anyaság számodra? Mit tanultál magadról az otthon töltött időszak alatt, ami a munkádban is változást hozhat?
Mariann: Anyának lenni csodálatos és kihívásokkal teli egyszerre. Az első körülbelül 6 hónap valóságos hullámvasút volt. Megbirkózni azzal, hogy most már semmi sem olyan, mint volt, nagyon nem egyszerű. Szerencsére voltak olyan emberek körülöttem, akik észrevették, hogy valami nem kerek és segítettek helyre tenni a dolgokat bennem. Fontos lenne, ha ezekről a dolgokról nyíltabban lehetne beszélni és a társadalom elfogadóbb lenne. Szeretnénk jól nevelni a gyermekünket és megadni neki a lehető legtöbbet, amit tudunk. Itt nem feltétlen materiális dolgokra gondolok, hanem szeretnénk egy kiegyensúlyozott, vidám, újdonságokra nyitott, elfogadó, mosolygós gyermeket nevelni. Ez a munkámra is vonatkozik, szeretném kiegyensúlyozottabban és egy fokkal lazábban kezelni az esetlegesen felmerülő problémákat.

 

Kérdés: Hiányzott a munkád a szülési szabadság alatt? Ha igen, melyik része?
Mariann: Hiányzott egy idő után (😊), leginkább egy program managementje, ezzel kapcsolatos teendők hiányoztak. És persze a csapat. Mindig is kooperatív, jó csapat voltunk és ilyen környezetben szívesen dolgozik az ember.

 

Kérdés: Hogyan érzed magad most, hogy újra dolgozol?
Mariann: Jól érzem magam, remélem jól sikerül majd lavírozni az anyaság és a munka között. Még nagyon az elején vagyok, egyelőre kialakulóban van ez az egész. Nehéz az elszakadás a babámnak és nekem is (talán nekem nehezebb, ő borzasztóan megértő, ha szépen megbeszéljük, hogy mi hogyan fog történni).

 

Kérdés: Milyen terveid és céljaid vannak most, hogy visszatértél a munkába?
Mariann: Szeretnék visszarázódni a körforgásba és hasznos tagja lenni a csapatnak.

DayMed Kft. Betegtámogató Programok összefoglalója

A család szerepe a betegtámogatásban

Május minden évben a családnak szentelt hónap. A család egységének megünneplése május első vasárnapjával, anyáknapjával kezdődik, majd az utolsó vasárnapon a gyerekek megünneplésével záródik. Pont a hónap közepén, május 15-én pedig a Család Nemzetközi napját ünnepeljük. Ezt kiváló alkalomnak tartjuk arra, hogy kitérjük a család szerepére a krónikus betegek támogatásában.

Krónikus betegséggel élő embereknek és ezzel együtt a családjuknak számos nehézséggel kell megküzdeniük mindennapjaik során. Egy diagnózis megállapításától kezdve elkerülhetetlen, hogy a betegséggel diagnosztizált személy először keresztülmenjen egy természetes gyászfolyamaton, ami az egészségének elvesztésével jár. Ez a gyászfolyamat mindenkinél máshogy nézhet ki, de gyakori a betegség kezdeti tagadása, majd a környezetre irányított düh, a betegség kezelésével kapcsolatos alkudozás vagy esetenként egy rövidebb vagy hosszabb ideig tartó depressziós állapot is előállhat. Persze az, hogy egy személy hogyan reagál az egészségével kapcsolatos rossz hírekre, nagyon sok tényező befolyása alatt állhat a diagnosztizált betegség súlyosságától kezdve, a személyiségjegyein és tanult megküzdési módjain keresztül egészen addig, hogy a személynek milyen mértékű környezeti támogatás áll a rendelkezésére.

READ MORE

DayMed a Health Literacy Specialista