2025 márciusában a DayMed Kft. első alkalommal vett részt az EcoVadis nemzetközi fenntarthatósági értékelésén, és rögtön BRONZ minősítést szerzett. Ezzel az eredménnyel a DayMed a világon értékelt vállalatok felső 35%-ába került.
|
A terápiahűség, azaz adherencia alapvető szerepet játszik a hosszú távú kezelési eredmények javításában. Azok a betegek, akik mélyebb megértést szereznek a betegségükről és a kezelésük fontosságáról, nagyobb eséllyel követik az előírt terápiát. Betegtámogató programunkban az edukációs modulok és a rendszeres kapcsolattartás segítettek javítani a betegek megfelelését (compliance) és öngondoskodó képességét, amely közvetlen hatással lehet a hosszú távú kezelési sikerre.
A DayMed programjai többféle eszközzel támogatják a betegek terápiahűségének növelését. A betegoktatás során Tudásfelmérésen alapuló interaktív beszélgetés (későbbiekben: TAIB) kérdőívek segítségével felmérik a betegek ismereteit és igényeit, majd személyre szabott információkat nyújtanak. A viselkedésváltozás támogatása és az öntapadó törődés elemei, mint például a pszichoszociális támogatás és a család bevonása, segítenek a betegek érzelmi stabilitásának fenntartásában. A program digitális emlékeztetőket, oktatási anyagokat, és a 4P (perszonalizált, preventív, prediktív és participatív) szemléletet alkalmazza, biztosítva, hogy a betegek könnyebben kövessék a terápiát.
A DayMed Kft. betegtámogató programjai során végzett kérdőíves felmérések és elemzések alapján megállapítható, hogy a személyre szabott edukáció és a pszichoszociális támogatás kiemelkedő hatással van a betegek terápiás együttműködésére. A TAIB kérdőívek kiértékelése során kapott eredmények azt mutatják, hogy a betegek tájékozottsága és elköteleződése a terápia iránt jelentős mértékben növekszik, amely nemcsak a kezelés sikerességét, hanem a betegek életminőségét is javítja.
Ezek az eredmények összhangban állnak a nemzetközi szakirodalommal, amely szerint az ilyen típusú programok hozzájárulnak az adherencia javításához, támogatják a hosszú távú terápiás célok elérését, és elősegítik a betegközpontú ellátást.
A Programok során kitöltött tudásfelméréseken túl időközönként elemezzük a nyilvánosan elérhető NEAK gyógyszerforgalmi adatokat, amelyek alapján indikatív értéket nyerhetünk a betegek adherenciájára vonatkozóan. Az alábbi ábrán bemutatott adatok a DayMed Kft. legutóbbi betegtámogató programjához (későbbiekben: PSP) kapcsolódnak. A program által támogatott termékek forgalmát összevetettük a piacon található versenytársak hasonló termékeivel. Az elemzés a 2023. október és 2024. május közötti időszakot öleli fel, amely a program szinte teljes aktív időszakát (2024. július 31-i zárás) lefedi. A betegtámogató program célja a betegek folyamatos támogatása edukáció és emlékeztetők révén, ezáltal terápiahűségük, azaz adherenciájuk növelése.
A kitöltött kérdőív anonim módon gyűjt adatokat, amelyek kizárólag statisztikai és edukációs célra kerülnek felhasználásra. Személyes adatok nem kerülnek rögzítésre vagy tárolásra.
Zsófi 2021 szeptemberében csatlakozott a DayMedhez, és pszichológusként rövid idő alatt kiemelkedő szereplőjévé vált betegegyüttműködési törekvéseinknek. Az Öntapadó Törődés kiadványunk megalkotásában is kulcsszerepet játszott, amely fontos támogatást nyújt a betegek számára. Most, a szülési szabadságról visszatérve, projektmenedzser pozícióban erősíti tovább csapatunkat. Zsófi számára a mozgás és az önismeret mindennapos inspirációt jelent, pszichológiai és idegtudományi hátterével pedig az emberi kíváncsiság és tudás iránti vágy fontosságát képviseli a betegtámogató programokban.
„Örökmozgó vagyok, mindegy, hogy épp tánc, kilométer gyűjtés vagy tudatos légzés, a mozgás számomra ablakot nyit a világra és önmagamra. A kísérleti pszichológia és az idegtudományi kutatás világából érkezem, hiszem, hogy a világ egyik legfontosabb hajtóereje az emberi kíváncsiság és a megismerés utáni vágy. Minél többet tudunk testünk működéséről, annál közelebb jutunk ahhoz, hogy megértsük gondolkodásunkat is. Bár az emberek hiteles és megalapozott információkhoz való hozzáférésének joga alapvető, sok esetben ez mégsem zajlik gördülékenyen. A betegtámogató programokon keresztül célom, hogy a információk szervezett formában való átadásával csökkentsük a betegségnek való kiszolgáltatottságot, ösztönözzük a tudatos életmódot és segítő kezet nyújtsunk a sérülékeny betegcsoportok számára.”
Ma, a Mentális Egészség Világnapján, különösen fontos beszélnünk az öngyilkosság megelőzéséről, mivel az öngyilkossági esetek több mint 90%-ában jelen vannak mentális betegségek. A Mindset Pszichológiával együttműködve szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy közösen tehetünk az öngyilkosságok megelőzéséért. Az öngyilkosság évente világszerte több mint 700 000 ember életét követeli. Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2022-ben 1374 ember vetett véget életének. Bár az öngyilkosságok száma csökkenő tendenciát mutat az 1990-es évekhez képest, még mindig komoly problémát jelent, különösen a férfiak körében, akik körülbelül háromszor nagyobb arányban kísérelnek meg öngyilkosságot, mint a nők.